نی نی های ما

قبل از بارداری - بارداری - تولد - نوزاد - فرزندان

واكسيناسيون در بارداری !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 خلاصه:
آیا واکسیناسیون در زمان حاملگی بی خطر و ایمن می‌باشد؟
چرا باید زنان حامله واکسینه شوند؟
بسیاری از زنان ممکن است در مورد ایمن سازی و احتمال ابتلا به بیماریهایی که می‌تواند به آنها یا کودکانشان آزار برساند اطلاعات جدیدی نداشته باشند،درحالیکه واکسیناسیون به موقع می تواند از بسیاری بیماریهای قابل انتقال به جنین یا خطرناک برای مادر و جنین پیشگیری کند.
بهتر است زنان باردار در مورد اینکه به چه واکسنی نیاز دارند و آیا واکسیناسیون باید در طی حاملگی یا پس از زایمان باشد با پزشک خود مشورت نمایند.
آیا واکسنها ایمن و بی‌خطر هستند؟
همه واکسنها از نظر ایمنی توسط انجمن غذا و دارو مورد آزمایش قرار می‌گیرند. کلیه واکسنها از نظر استریل بودن و کارایی و بی‌ضرر بودن کنترل می‌شوند و مرکز مبارزه با بیماریها ایمنی کلیه واکسنها را در طول مدت استفاده مورد پایش قرار می‌دهد.
ممکن است بعضی از مردم به برخی از اجزاء واکسن حساسیت داشته باشند‌ ( به عنوان مثال حساسیت در تزریق واکسن آنفولانزا به دلیل کشت روی تخم مرغ) و این افراد قبل از تزریق واکسن باید با پزشک معالج
مشورت نمایند.
آیا واکسن می‌تواند به جنین آسیب برساند؟
تعدادی از واکسنها به خصوص آنها که از ویروس زنده تهیه شده‌اند نباید به زنان باردار تزریق شوند، زیرا ممکن است این واکسنها برای جنین مشکل آفرین باشند.
بعضی از واکسنها می‌توانند به زنان باردار در سه ماهه دوم یا سوم بارداری تزریق شوند ولی عده‌ای معتقدند بهتر است تزریق واکسنها حداقل سه‌ماه قبل از تولد نوزاد یا بلافاصله بعد از تولد تزریق صورت گیرد.
چه واکسنهایی را در دوران حاملگی می‌توان تزریق کرد؟
واکسنهای نامبرده در زیر، واکسنهای ایمن و مناسبی برای مادران باردار در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند.
هپاتیت B : برای زنان بارداری که تست منفی هپاتیت دارند می‌توانند این واکسن را دریافت کنند. این واکسن برای محافظت مادر و جنین علیه عفونت استفاده می‌شود. تزریق این واکسن سه مرحله‌ای بوده و قبل و بعد از زایمان صورت می‌گیرد. دوز دوم و سوم به ترتیب 1 و 6 ماه بعد از اولین دوز تزریق می‌شوند.
1- آنفولانزا: این واکسن می‌تواند از بیماریهای جدی مادردرطی دوران بارداری جلوگیری کند. همه زنان بارداری که وارد سه ماهه دوم یا سوم بارداری می‌شوند در طی بروز آنفولانزای فصلی باید واکسن را دریافت نمایند. اگر شما وضعیت پزشکی حادی دارید بیشتر در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا می‌باشید بنابراین می‌‌توانید واکسن را در هر مرحله از بارداری دریافت نمایید. اگر این مشکل در شما وجود دارد حتما با پزشک مشورت نمایید.
2- کزاز/ دیفتری : این ترکیب از واکسنها به طور روتین برای زنان باردار توصیه می‌شود. این واکسن ایمنی دائم ایجاد نمی‌کند و حتما باید دوز یادآور هر 10 سال یکبار تزریق شود.
چه واکسنهایی را نمی‌توان به زنان باردار تزریق کرد؟
ممکن است واکسنهای زیر توانایی انتقال بیماری به جنین‌ را داشته باشند و یا باعث بروز زایمان زودرس، سقط جنین و نقایص مادرزادی شوند.لذا فعلا"تزریق آنان در دوران بارداری به طور معمول تو صیه نمی شود.
هپاتیت A : بی ضرر بودن این واکسن در بارداری تعیین نشده و باید درطی این دوران ازتزریق آن اجتناب نمود. زنانی که در معرض ابتلا به این ویروس هستند باید با پزشک معالج خود مشورت نمایند.
MMR (سرخک- سرخچه- آبله مرغان) : زنان باید حداقل سه ماه بعد از تزریق این واکسن باردار نشوند.
آبله مرغان (واریسلا): این واکسن برای جلوگیری از آبله‌مرغان استفاده می‌شود و باید تزریق آن حداقل سه ماه قبل از بارداری باشد.

پنوموکک : چون بی خطر بودن این واکسن ناشناخته است، باید از تزریق آن اجتناب شود به جز برای زنان در معرض خطر یا زنان مبتلا به بیماریهای مزمن.
(فلج اطفال خوراکی‌و فلج اطفال تزریقی): هیچ کدام از انواع این واکسنها (ویروس زنده و یا ویروس کشته شده ) برای زنان باردار توصیه نمی‌شوند.
تاثیرات و عوارضی که بعد از واکسیناسیون ظاهر می‌شوند:
هپاتیت A : درد – سفتی و قرمزی در محل تزریق – سردرد – در موارد نادر واکنش‌آلرژیک شدید
هپاتیت B : درد در محل تزریق – تب.
آنفولانزا : قرمزی و تورم در محل تزریق.
کزاز - دیفتروئید : تب بسیار پایین – سفتی و تورم در محل تزریق
MMR : دانه‌های قرمز رنگ پوست – تورم غدد لنفاوی گردن – درد – محدودیت حرکت مفاصل یک تا دو هفته بعد از واکسیناسیون
آبله مرغان : تب – سفتی و قرمزی در محل تزریق – راش و برآمدگیهای کوچک تا سه هفته بعد از واکسیناسیون
پنوموکک : تب – سفتی در محل تزریق
واکسن فلج اطفال خوراکی(OPV) : هیچ عارضه جانبی با این واکسن شناخته نشده است.
واکسن فلج اطفال تزریقیIPV) ( : قرمزی – ناراحتی در محل تزریق

 

سخنران: لیلی چمنی تبریز (M.D.)

 

تاریخ برگزاری: دوشنبه 26 دی 1384

 

زمان برگزاری: 12:30

 

محل برگزاری: دانشگاه شهيد بهشتی، اوين، تهران، ايران

+ نوشته شده در  جمعه یکم خرداد 1388ساعت 10:4  توسط مامی  | 

راهنمای واکسیناسیون در دوران بارداری !

همواره ترس از عوارض جنینی باعث می شود که از تجویز بسیاری از داروها و واکسن ها در دوران بارداری جلوگیری شود. این در حالی است که بعضی از این موارد نه تنها باعث بروز عارضه نمی گردند بلکه از بسیاری از بیماریهای خطرناک برای جنین هم پیشگیری می کنند

بر اساس اطلاعات مندرج از سوی اداره کنترل بیماری های ایالات متحده شواهد چندانی در باره افزایش خطر مشکلات مادرزادی در جنین به دنبال واکسیناسیون مادر در دوران بارداری با واکسن های حاوی ویروس غیر فعال یا باکتریال یا توکسوئید وجود ندارد

در مواردی که تماس مادر با عامل بیماری زا با افزایش خطر آسیب در مادر یا جنین همراه است فواید واکسیناسیون را باید با هر کدام از عوارض احتمالی آن مقایسه کرد. .واکسیناسیون روتین شامل واکسن آنفلوآنزای غیر فعال دیفتری کزاز و هپاتیت ب در دوران بارداری بی خطر است

واکسن آنفلوآنزا
ویروس آنفلو آنزا باعث مرگ 36 هزار مرگ در ایالات متحده می شود. بیماری آنفلوآنزا به طور کلاسیک با تب سوزش گلو درد عضلانی و سردرد تظاهر می کند که این علائم حد اقل دو تا سه روز ادامه خواهند داشت.ویروس آنفلوآنزا می تواند در تمام گروه های سنی بیماری ایجاد کند اما شمار موارد بستری و مرگ ناشی از آن در افرادی که در معرض خطر ابتلا به عوارض آنفلوآنزا
هستند بیشتر است. از جمله این افراد زنان باردارند. بر این اساس کمیته ایمن سازی توصیه کرده است که در طول فصل ابتلا به آنفلو آنزا تمام زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری با واکسن آنفلو آنزای غیر فعال واکسینه شوند. به علاوه زنان باردار مبتلا به بیماری خاص مانند دیابت بیماری های قلبی و عروقی آسم یا نقص دستگاه ایمنی باید صرفنظر از زمان بارداری یا فصل واکسینه شوند.

توصیه شده است که تمام زنان باردار که در فصل آنفلو آنزا هستند فقط از فرم غیر فعال واکسن استفاده کنند.به نظر میرسد واکسیناسیون با واکسن آنفلو آنزای غیر فعال برای زنان و جنین آنها بی خطر باشند. در دومطالعه بالینی که روی 2250
زن باردار انجام شده است هیچ عارضه ای به دنبال واکسیناسیون آنفلو آنزا مشاهده نشده است.

واکسن دیفتری و کزاز

هر چند امروزه کزار و دیفتری در بسیاری از کشورهای پیشرفته مانند ایالات متحده کمتر به چشم می خورد اما هنوز هم سالیانه مواردی از ابتلا به آنها گزارش می شود. واکسن دوگانه اثر محافظتی در برابر هر دو بیماری دارد. بیماری کزاز به دنبال آلودگی زخم های عمیق یا حتی بریدگی های جزئی پوست با کلستریوم تتانی ایجاد می شود باکتری نامبرده نروتوکسین تولید میکند که نتیجه آن سفتی غیر قابل کنترل عضله ناحیه فک و گردن است (قفل شدن). به دنبال آن سفتی و سختی عمومی کل عضلات بدن اتفاق خواهد افتاد و در نهایت به فلج عضلات تنفسی و مرگ می انجامد. احتمال وقوع مرگ به دنبال ابتلا به کزاز در افرادی که واکسینه نشده اند با آنها که دوز یاد آور واکسن را دریافت نکرده اند در دوسال گذشته 25 درصد بوده است. دیفتری عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است که به طور معمول لوزه ها و حلق را گرفتار می کند اما می تواند حنجره و لایه مخاطی بینی را هم درگیر کند. به دنبال ابتلا به این بیماری در بیشتر بیماران عوارضی مثل نوریت و میوکاردیت رخ می دهد. میزان مرگ و میر بیماران در میان افرادی که علیه دیفتری واکسینه نشده اند 5 تا 10 درصد است. تزریق توکسوئید دیفتری و کزاز در طول بارداری در زنانی که قبلا واکسینه شده اند اما در طول 10 سال گذشته دوز یاد آور را دریافت نکرده اند توصیه شده است. هر چند شواهد چندانی مبنی بر ناهنجاری زا بودن واکسن دوگانه بزرگسالان وجود ندارد اما بهتر است در زنان بارداری که دوز اولیه واکسن دوگانه را دریافت نکرده اند برنامه واکسیناسیون آنها تا سه ماهه دوم به تعویق انداخته شود تا خطر آسیب های احتمالی به حد اقل برسد

واکسن هپاتیت ب

از آنجا که واکسیناسیون هپاتیت ب در نوزادان از سال 1991 در برنامه واکسیناسیون اجباری قرار گرفته است بیش از 80 درصد موارد عفونت هپاتیت ب در بزرگسالان مشاهده می شود. واکسن هپاتیت ب شامل اجزای غیر بیماری زای آنتی ژن سطحی ویروس هپاتیت ب است. در نتیجه خطری جنین مادران را تهدید نمی کند. به علاوه اکیدا تصیه شده است که زنان باردار در معرض خطر ابتلا به عفونت هپاتیت ب حتما واکسن آن را دریافت کنند.

سایر واکسن ها

واکسن های متعددی برای استفاده در کودکان و بزرگسالان توصیه شده اند که البته ایمنی مصرف آنها در دوران بارداری ثابت نشده است. واکسن های رایجی که تجویز آنها در دوران بارداری توصیه نمی شود عبارتند از واکسن هپاتیت آ واکسن مننگوکوک واکسن پنوموکوک واکسن فلج اطفال و سه گانه ( دیفتری کزاز سیاه سرفه). در سال 2006 میلادی اداره کنترل و پیشگیری از بیماری ها پیشنهاد کرده است که واکسن علیه ویروس پاپیلومای انسانی, جزئی از برنامه سراسری واکسیناسیون زنان 9 تا 26 سال باشد. البته هنوز بی خطر بودن تزریق این واکسن در دوران بارداری به اثبات نرسیده است.

واکسن های ممنوع در دوران بارداری
به طور معمول و اکسن های زنده به دلیل افزایش خطر انتقال بیماری ها به جنین در دوران بارداری ممنوع هستند این واکسن ها عبارتند از واکسن زنده ضعیف شده اوریون , سرخجه سل و واریسلا. واکسیناسیون علیه سرخک به صورت ترکیب واکسیناسیون علیه سرخک و اوریون موجود است. از آنجا که واکسن زنده ضعیف شده است, نباید برای زنان باردار تجویز شود و باید به آنها توصیه کرد که حد اقل تا 28 روز پس از دریافت واکسن باردار نشوند.در مورد واکسن علیه سل ,بی خطری تجویز آن در طول بارداری قابت نشده است.

دکتر شیرین میرزازاده
هفته نامه سپید
تایپ جهت درج در سایت ایران سلامت: تیم تحریریه ایران سلامت

+ نوشته شده در  جمعه یکم خرداد 1388ساعت 10:1  توسط مامی  | 

کم بودن مقدار هورمون پرولاکتین !


علت اغلب موارد کم شدن مقدار پرولاکتین خون به دلیل مشکلات غده هیپوفیز است.یکی از مهمترین این شرایط سندرم شیهان است با اینحال توده های هیپوفیزی , درمان کردن توده های داخل جمجمه ای , بیماری های استخوان احاطه کننده غده هیوفیز ( parasellar desease ) , صدمات مغزی ,عفونت ( مثل سل و هیستوپلاسموزیس ) , بیماری های ارتشاحی ( مثل سارکوئیدوز ,همو کروماتوزیس , التهاب هیپوفیز از جمله علل هستند

به تنهائی کم بودن پرولاکتین نادر است... و اگر قرار به اختلال کار غده هیپو فیز مغزی باشد.. بقیه هورمونهای اون منطقه هم باید کم بشن. از نظر بالینی مهم ترین مشکلی که ایجاد میکند مشکلات شیردهی بلافاصله بعد از زایمان است. اختلالات قائدگی انزال دیررس مشکلات باروری نیز با کاهش پرولاکتین گزارش شده اما مکانیزم ایجاد آنها قابل توجیه نیست. گرچه برای خود پرولاکتین و نحوه عمل او نیز تابحال اما و اگر ها و مسائل سوال برانگیز زیادی وجود دارد.زنانی که تحت شرایط IVF هستند و به دلائلی مجبور به استفاده از داروی برومو کریپتین برای مهار پرولاکتین شده اند ممکنه با مسئله مهار بیش از حد پرولاکتین و مشکلات بعدی ناشی از آن مواجه شوند مشکلات باروری مردان نیز بی ارتباط با کمبود پرولاکتین نیست.مردانی که به علت مصرف بروموکریپتین میزان هورمون پرولاکتین آنها بیش از حد پائین بیاد ممکنه تستوسترون آنها و پروسه تولید اسپرم آنها با مشکلاتی مواجه شود

بعضی ازاطلاعات حکایت از این دارد که ممکنه پرولاکتین در پروسه تنظیم ایمنی بدن دخالت داشته باشه.این هورمون در سلولهای لنفوسیتT و B یافت شده و حتی فراتر از اون اینکه کفایت سیستم ایمنی تا حد قابل ملاحظه ای به سلامت تولید پرولاکتین وابسته است به این مفهوم که ممکنه با کمبود پرولاکتین احتمال ایجاد و تشدید بیماریهای عفونی بیشتر بشه ( چیزی که در موش ها ثابت شده) . دلیل دیگر دخالت پرولاکتین در پروسه ایمنی اینکه یکی از داروهایی که برای مهار مسائل ایمنی و خود ایمنی هنگام پیوند عضو استفاده می شود برومو کریپتین است... البته این مسائل به این مفهوم نیست که در افراد سالمی که فقط مشکل کمبود پرولاکتین دارند مشکلات کمبود ایمنی وجود خواهند داشت...

در کودکان نارس , چندین مطالعه نشان داده که کمبود پرولاکتین با بیشتر شدن مرگ و میر نوزادان ارتباط داشته.مکانیزم دقیق آن مشخص نیست اما ممکنه پرولاکتین در تولید مایع سورفاکتانت ریه که بطور طبیعی مانع رویهم افتادن ریه می شود... دخالت داشته باشد و همینطور در گردش آب بدن و همینطور در ناهنجاریهای مادرزادی گوارشی

از نظر آماری کمبود پرولاکتین مسئله شایعی نیست و جز در موارد سندرم شیهان در موارد دیگر خیلی کم دیده می شود

در بالغین تاثیر چندانی درطول عمر افراد ندارد اما در نوزادان نارس باعث افزایش مرگ و میر است

در همه نژاد ها به یکسان دیده می شود.بالینی این مشکل صرفا در زنان دیده می شود اما از نظر آزمایشگاهی آمار این مسئله در مردان و زنان یکسان است

از نظر سنی , چیزی شبیه تمام بیمارانی هست که دچار کمبود هورمون های هیپوفیز است... با اینحال در زنان به علت همان سندرم شیهان بیشتر در سنین حول و حوش بارداری هست

علل کمبود هورمون پرولاکتین تقریبا همان موارد کم کننده هورمون های غده هیپو فیزی است

گونا دوتروپین ها ( LH, FSH)
هورمون رشد
هورمون محرک غده هیوفیز برای تحریک ترشح هورمون تیروئید (TSH)
محرک تولید هورمون غده آدرنال
خود پرولاکتین ( کمبود پرولاکتین جز در موارد سندرم شیهان نادر است )

علل داروئی و طبی :
تزریق وریدی دوپامین- ترکیبات ارگو- pyridoxine- و مدر ها .نیکوتین نیز باعث افت پرولاکتین می شود
در کسانی که دچار بیماریهای خوردن نیز هستند گاه به گاه مشکلات کمبود پرولاکتین دیده می شود

تشخیص افتراقی:
همو کروماتوزیس - هیستوپلاسموزیس - بزرگ شدن توده خوش خیم هیپوفیز ( ماکرو آدنوم ) - سارکوئیدوزیس - بیماری سل

مسائلی که باید در نظر داشت:
سندرم شیهان
توده داخل و خارج هیپوفیز و مسائل حین درمان توده های سرطانی
Parasellar diseases
ضربه به سر
ازبین رفتن سلولهای هیپوفیز ( Pituitary infection)
بیماریهای ارتشاحی هیوفیز
کم کاری بی دلیل غدد جنسی ( Idiopathic hypogonadotropic hypogonadism)
مشکلات ارثی شیر دهی ( Familial puerperal alactogenesis)

منبع: سایت ایرات سلامت

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت 1388ساعت 15:57  توسط مامی  | 

درمان پرولاکتین بالا با بروموکریپتین !

آیا بروموکریپتین برای شما مناسب است؟

اگر به علت آدنومای هیپوفیز در شما مشکل تخمک گذاری به وجود آمده،ممکن است پزشک برای شما بروموکریپتین تجویز کند.آدنومای هیپوفیز،غده ای خوش خیم در هیپوفیز است که باعث می شود ترشح پرولاکتین درآن افزایش یابدکه همین امر باعث کاهش سطوح استروژن در بدن شده و تخمک گذاری را مهار می کند.شرایط به وجود آمده،قطع عادت ماهیانه به علت زیادی پرولاکتین در بدن،یکی از علل نادربه وجود آورنده مشکلات باروری است.

از درمان چه انتظاری می رود؟

بروموکریپتین،به دو شکل قرص واژینال وقرص دهانی مصرف می شود.قبل از این که سطح پرولاکتین در شما افت کند ،ممکن است که نیاز باشد که برای چند ماه این دارو مصرف شودوممکن است که نیاز باشدتا پزشک دوز این دارو را برای شما تنظیم کند.همین که سطح پرولاکتین به میزان نرمال رسید،عادت ماهیانه وتخمک گذاری در شما مجددا آغاز خواهد شد وشماوهمسرتان می توانید به طور طبیعی بچه دار شوید مگر آنکه انواع دیگری از مشکلات باروری هم در شما موجود باشد. اگر شما بعداز چند ماه باردار نشدید،ممکن است لازم باشد تا درمانهای بیشتری در شما صورت گیرد.

طول درمان

شما قرص بروموکریپتین را یا به صورت خوراکی ویا به صورت واژینال،برای دو تا سه بار در روز،تا زمانی که باردار شوید مصرف خواهید کرد.می توان این درمان بی خطر را برای چند سال ادامه داد.

اثرات جانبی

در تعداد زیادی از زنان علائم تهوع،سرگیجه وخستگی سردرد واسهال دیده می شود.علائم در ابتدای درمان شدید هستند،اما اغلب با تطبیق یافتن بدن با دارو علائم نیز فروکش می کنند.مصرف دارو با غذا کمک کننده است وهمچنین زنانی که دارو را به شکل قرص واژینال مصرف می کنند اثرات جانبی کمتری را ذکرمی کنند.بروموکریپتین خطر چند قلویی را افزایش نمی دهد.

درصد موفقیت

حدود 90درصدزنانی که بروموکریپتین دریافت می کنندتا مادامی که این دارو را مصرف می کنند تخمک گذاری در آنها صورت می گیرد.از این 90درصد،65تا85درصدباردار می شوند.میزان حاملگی وابسته به تمام فاکتورهای دخیل در باروری ،از سنتان گرفته تا سرعت وچابکی اسپرم در همسرتان،می باشد.

منبع : کلیک کنید

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اردیبهشت 1388ساعت 15:54  توسط مامی  | 

نکات جالبی در رابطه با باروری و ناباروری برای زوج های جوان !

زن و شوهر های جوان زیادی هستند که گرچه خواهان بچه هستند ولی با اینکه چند سال از ازدواج آنان گذشته ولی هنوز صاحب فرزند نشده اند . نکته عجیب این است که بدون آنکه به پزشک مراجعه کنند امید دارند که بارداری صورت گیرد و صاحب فرزند شوند در مطلب زیر نکاتی را مطرح می کنیم که هر زوج تازه ازدواج کرده ای باید بدانند.

۱- باردار شدن سهل است.

خیر اینطور نیست شانس حاملگی در یک زوج بارور تنـها ۲۵% در هر ماه است.

۲- اگر بطور مرتب مقاربت داشته باشیم حاملگی رخ میدهد.

خیر برنامه ریزی زمانی در امر بارداری بسیار مهم است. اسپرم قادر است ۵-۳ روز درون بدن زن زنده باقی بماند.

بهترین زمان مقاربت هنگام تخمک گذاری زن میباشد (معمولا ۱۲ تا ۱۵ روز پیش از آغاز قاعدگی بعدی). توصیه میشود که این آمیزش جنسی یک روز درمیان صورت گیرد.

۳- آیا ناباروری مشکل زنان است.

ثابت گردیده ۳۵% زنان ، ۳۵% مردان،۲۰% هر دو و ۱۰% عوامل ناشناخته، عامل ناباروری میباشند.

۴- ناباروری به مرور زمان رفع میگردد.

خیر ناباروری یک نارسایی سیستم تولید مثلی بوده و نیاز به درمان پزشکی دارد.

۵- ناباروری یک اختلال روانشناختی است.

خیر اینگونه نیست که با القاء ذهنی بتوان ناباروری را درمان کرد.

۶- ناباروری یک اختلال نادر است.

خیر از هر ۷ زوج یکی مشکل ناباروری دارند. اما با پیشرفت علم درمان ۸۰ تا ۹۰ درصد این زوجها موفقیت آمیز بوده و میتوانند صاحب فرزند شوند.

۷- سن و ناباروری ارتباط چندانی با هم ندارند.

خیر اوج قدرت باروری زن در سن ۲۰ سالگی میباشد که این وضعیت تا سن ۳۰ سالگی تقریبا ثابت می ماند. اما از ۳۵ سالگی به بعد قدرت باروری زن با سرعت بیشتری کاهش می یابد.

یک زن ۲۵ ساله که رابطه جنسی غیر محافظت شده دارد در ظرف یک سال ۸۶% شانس حاملگی دارد. این شانس در سن ۳۵ سالگی به ۵۲% و در سنین ۴۰ تا ۴۵ سال به ۵۰ تا ۱۰ درصد کاهش می یابد.

احتمال ناباروری، افزایش نواقص ژنتیکی در نوزاد و عوارض بارداری پس از سن ۳۵ سالگی در زنان و سن ۵۰ سالگی در مردان افزایش می یابد.

۸- بلافاصله پس از قطع قرصهای ضد بارداری حاملگی روی میدهد.

خیر پس از قطع مصرف اینگونه قرصها ۱ تا ۶ ماه (بطور متوسط ۳ ماه) طول میکشد تا زن قدرت باروری خود را باز یابد.

۹- چنانچه زوجی پس از چند ماه موفق نشدند بچه دار شوند نابارور تلقی میگردند.

خیر زوجی نابارور تلقی میگردند که پس از یک سال تلاش زن باردار نشده باشد.بنابراین چنانچه تا یکسال نزدیکی جنسی (بدون پیشگیری و به قصد تولید مثل) موفق به بچه دار شدن نشدید نگران نشوید اما پس از یکسال به پزشک مراجعه کنید.

۱۰- اگر نخستین فرزند براحتی متولد شده باشد احتمال ناباروری در زوج منتفی میگردد.

خیر بسیاری از زوجین پس از متولد شدن نخستین فرزندشان دچار مشکلات ناباروری میگردند.

چند نکته مهم در رابطه با حاملگی:

۱- اگر تصمیم دارید صاحب فرزند شوید حین مقاربت از مواد لغزنده کننده (حتی محلول در آب) و یا بزاق دهان استفاده نکنید. زیرا که این دو موجب کشته شدن اسپرم میشوند.

۲- برای باردار شدن زن، رسیدن به مرحله ارگاسم (اوج لذت جنسی) در مردان ضروری اما برای زنان غیر ضروری ست.

۳-کشیدن سیگار جنبندگی و تحرک اسپرمها را کاهش میدهد-مصرف الکل از کیفیت و کمیت اسپرم میکاهد-مصرف مواد مخدر شمار و کیفیت اسپرمها را تا ۵۰ درصد کاهش میدهد-بنابراین مردانی که قصد دارند پدر شوند حداقل از ۶ ماه قبل از حاملگی همسرشان می بایست از استعمال سیگار، الکل، هر گونه مواد مخدر و کافئین جدا خودداری کنند. همچنین مردان باید رژیم غذایی و تناسب اندام خود را بهبود بخشیده و از مصرف هر گونه دارو (مگر به تجویز پزشک) خودداری کنند. همچنین مردان باید سعی کنند کمتر در معرض محیطهای آلوده به مواد سمی قرار گیرند. وان آب داغ، جکوزی و سونایی که بیش از ۳۰ دقیقه بطول انجامد بطور موقت تولید اسپرم را کاهش میدهد. مصرف ویتامین E و روی تولید اسپرم را افزایش میدهد.

۴- زنان نیز میبایست شدیدا از سیگار، مشروبات الکلی، کافئین و هر گونه مواد مخدر حداقل از ۶ ماه پیش از باردار شدن اجتناب کنند. تناسب اندام در زنان از اهمیت بیشتری برخوردار است اضافه وزن و یا کاهش وزن در کیفیت زایمان تاثیر گذار است. زنان می بایست در رژیم غذایی خود حتما کلسیم، فولیک اسید، روی، آهن و ویتامینها را بگنجانند و از مصرف غذاهای دریایی خودداری کنند (به علت تجمع جیوه در بدن آبزیان). زنان پیش از حاملگی میبایست تست پاپ اسمیر و معاینات لگنی را انجام دهند. همچنین باید از سلامتی دندانهای خود اطمینان یابند.

۵- پیش از بارداری زن و مرد هر دو می بایست از سلامتی جسمی و روانی برخوردار باشند. نباید به هیچ یک از بیماریهای منتقله از راه جنسی مبتلا باشند. و حتما مشاوره ژنتیکی را انجام داده باشند.

۶- توصیه میگردد زنان پیش از بارداری واکسن سرخک وسرخجه، آبله مرغان، یادآور کزاز-دیفتری و هپاتیت B را بزنند. فاصله واکسیناسیون و حاملگی باید حداقل ۳ ماه باشد.

۷-با آزمایش ادرار و تعیین سطح hCG خون میتوانید از باردار بودن خود مطمئن گردید. تست حاملگی ادرار پس از دو هفته (۱۰ تا ۱۴ روز) از لقاح قابل انجام است. تست حاملگی از طریق خون نیز میسر است. تست خون دقیق تر بوده و پس از گذشت ۷ تا ۱۲ روز حاملگی قابل تشخیص است.

۸- زنانی که از فشار خون بالا، دیابت و صرع رنج میبرند میبایست زیر نظر پزشک اقدام به بارداری کنند.

۹-فاصله زمانی میان دو زایمان حداقل باید ۳ سال باشد.

۱۰-چنانچه قصد دارید صاحب فرزند شوید حداقل از ۶ ماه قبل خود را آماده کرده و برای این امر سرنوشت ساز برنامه ریزی کنید. حتما از ۶ ماه قبل و تا بدنیا آمدن فرزندتان تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان قرار گیرید.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1388ساعت 18:52  توسط مامی  | 

باروری و ناباروری !

براي باروري, اسپرم مرد به تخمك زن ملحق شده و منجر به پديد آمدن نطفه مي شود. با اين وجود بسياري از مردان مطالب اندكي از باروري مردان مي دانند و به آن توجهي ندارند.

ناباروري فقط مشكل زنان نيست.

بر اساس آمارهاي موجود, 35% موارد نا باروري زوجين مربوط به مردان است. يك مرد سالم در هر نوبت انزال 120 تا 600 ميليون اسپرم خارج مي كند و در طول زندگي خويش حدود 400 ميليارد اسپرم توليد مي كند. شايعترين علت ناباروري مردان, عدم توانايي آنان در توليد تعداد كافي اسپرم هاي سالم است. همچنين مردان ممكن است در رساندن اسپرم به واژن زن مشكل داشته باشند. اين مشكل مربوط به سيستم تناسلي مردان است. در اين موارد ممكن است اختلال مربوط به آلت تناسلي و بيضه ها باشد. (عدم تخليه اسپرم). در بعضي از مردان ناهنجاري وجود دارد كه در آن، بيضه ها در جاي مناسب خود قرار نمي گيرد. همچنين ممكن است بيماري هايي سبب آسيب رساندن به سيستم توليد اسپرم در مردان شوند.

مشخصات اسپرم هاي طبيعي در مردان كدامند؟

- حجم كافي بايد داشته باشند.

- بايد فعال باشند.

- نبايد به هم بچسبند.

- داراي اندازه و شكل مناسب باشند.

- قادر به نفوذ در تخمك باشند و بتوانند به آساني در درون واژن و رحم حركت كنند و خود شان را به تخمك برسانند.

اگر زوجين نتوانند پس از آميزش مكرر صاحب فرزند شوند بايد يك آزمايش تست مني مرد انچام شود.

مايع مني از چه ساخته شده است؟

مني سالم داراي 120 تا 600 ميليون اسپرم در هر نوبت انزال است. مايع مني علاوه بر اسپرم داراي آب, قند هاي ساده, مواد قليايي (براي محافظت در مقابل محيط اسيدي ميزراه مرد و محيط اسيدي واژن زن است. همچنين در مايع مني موادي به نام پروستاگلندين ها هستند كه سبب انقباض رحم ولوله هاي تخمداني مي شوند. علاوه بر اين موادي از قبيل ويتامين C, روي و كلسترول  نيز در مايع مني وجود دارند.

بطور كلي مايع مني سالم, فاقد مواد ميكروبي, و آلوده كننده است.

در آزمايش چه مواردي اندازه گيري مي شوند؟

× حجم مايع مني

× تعداد اسپرم (مقدار اسپرم در حجم معيني از مايع مني).

× اندازه وشكل اسپرم

× تحرك اسپرم (در صد اسپرم هاي فعال)

اكنون با استفاده از كامپيوتر تمام موارد فوق ارزيابي مي شوند.

مايع مني سالم چه مشخصاتي دارد؟

حجم: 3 ميلي ليتر (بين 2 تا 6 ميلي ليتر)

غلظت: 20 ميليون يا بيشتر در هر ميلي ليتر

تحرك/ 50% فعال پس از 2 ساعت

شكل طبيعي: 60%

مايع مني معمولاً در عرض 1 ساعت به صورت مايع در مي آيد.

PH: بين 7 تا 8.

براي افزايش سلامتي براي توليد مثل چكار بايد كرد؟

سيگار نكشيد:

كشيدن سيگار معمولاً سبب كاهش تعداد اسپرم و تحرك ضعيف مي شود. تحقيقات اخير نشان دادند زماني كه هم مرد و هم زن سيگار مي كشند, احتمال ناباروري تا 64% بالا مي رود.

مصرف حشيش :

 استفاده درازمدت از حشيش توسط مردان سبب كاهش اسپرم و سالم افزايش اسپرم و افزايش اسپرم ناقص مي شود.

مصرف الكل:

 مصرف زياد الكل سبب كاهش توليد اسپرم سالم توسط مردان مي شود.

فعاليت شديد بدني:

 فعاليت شديد بدني سبب كاهش توليد اسپرم مي شود.

ويتامين C:

 كمبود ويتامين C سبب مي شود كه اسپرم ها به هم بچسبند و اين حالت سبب 16% موارد ناباروري در مردان مي شود.

مصرف آنتي بيوتيك ها:

 بعضي از آنتي بيوتيك ها به طور موقت سبب كاهش تعداد و تحرك اسپرم ها در مردان مي شوند. بعضي از اين آنتي بيوتيك ها شامل اريترومايسين, نيتروفورازون يا نيتروفورانتوئين هستند.

تماس با سموم در محيط:

 تماس با حشره كش ها, سموم آفت كش, حلال هاي آلي, سرب, تشعشعات يونيزه, فلزات سنگين و مواد شيميايي سمي سبب كاهش قدرت باروري در مردان مي شود. مرداني كه در محيط شغلي خود با اين مواد سرو كار دارند, (چاپخانه ها, سرب, سموم كشاورزي, دستگاههاي راديولوژي و ... ) بايد از پوشش ها و ماسك هاي محافظ استفاده نمايند.

تغذيه:

 سوء تغذيه و مصرف ناكافي غذاهاي ضروري سبب اختلال در توليد و كار اسپرم ها مي شود.

خنك نگه داشتن بيضه ها:

 بيضه ها نبايد زياد گرم شوند. سعي كنيد شورت ها ي تنگ نپوشيد. مرداني كه مشكل ناباروري دارند, نبايد از دوش آب گرم, سونا استفاده كنند و همچنين كار در محيط گرم براي آنها مفيد نمي باشد.

فعاليت جنسي:

 فاصله گذاري در فعاليت جنسي (3 تا 6 روز در هفته), سبب افزايش حجم و قدرت باروري مي شود. ولي اگر وقفه زيادي در فعاليت جنسي ايجاد شود, سبب مي شود كه اسپرم ها تخليه شده و پير و نا توان و كم تحرك شوند.

 

چه مواردي سبب اختلال در باروري مردان مي شود؟

× كشيدن سيگار

× مصرف حشيش و مشتقات آن

× مصرف زياد و دراز مدت الكل

× استفاده از داروهاي استروئيدي آنابوليك (اين داروها توسط افرادي كه مي خواهند داراي اندام هاي عضلاني حجيم شوند استفاده مي شود, اين داروها سبب مي شوند كه بدن نتواند هورمون تستوسترون را به طور طبيعي بسازد كه سرانجام سبب كاهش توليد اسپرم خواهد شد. (بسياري از ورزشكاراني كه به عنوان دوپينگ از اين داروها استفاده مكرر مي كنند, دچار اين مشكل خواهند شد).

× برخي آنتي بيوتيك ها (اريترومايسين, نيتروفورانتوئين و ...)

× داروي سولفاسالازين (اين دارو براي درمان اختلالات گوارشي به كار مي رود.)

× داروي کتوكونازول (ضد قارچ)

× داروي آزولفيدين (Azulfidine) – اين دارو براي درمان بيماري گوارشي کوليت اولسروبه كار مي رود.

× واريکوسل (كلافي از وريدهاي اضافي دور لوله مني بر را مي گيرند و سبب گرمي بيش از حد آن، مي شوند كه اين حالت سبب آسيب رساني به اسپرم ها و كشتن آنها خواهد شد.

× عفونت دستگاه تناسلي (مثل التهاب پروستات, التهاب لوله هاي اپيديديم در بيضه, التهاب بيضه (اركيت).

× بيماري اوريون, (كه سبب آلوده شدن بيضه ها مي شود).

× ضربات وارده به بيضه

× مصرف داروي دي اتيل استيل استرول (DES) توسط مادر در دوران بارداري (سبب كاهش اسپرم و ناهنجاري اسپرم مي شود)

× تب

× شورت هاي سفت

× سونا, آب گرم, كار در محيط گرم

× تماس با آفت كش ها, حشره كش ها, اشعه ها, مواد راديواكتيو, جيوه, بنزن, و فلزات سنگين.

× داروهاي ضد سرطان (شيمي درماني)

× نقص انسدادي در لوله مني بر

× صدمات وارده به كانال هاي اسپرماتيك در بيضه (به علت بيماري هاي سوزاك و عفونت كلاميديا)

× سوء تغذيه و كم خوني, سل

× استرس شديد در زندگي

 

منبع: کلیک کنید

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت 1388ساعت 18:40  توسط مامی  | 

ویتامین B9 (اسید فولیک) !

اسید فولیک یا فولات (ویتامین B9) جزو ویتامین های گروه B می باشد. این ویتامین محلول در آب است، در بدن جمع نمی شود و از طریق ادرار دفع می گردد. پس باید هر روز در رژیم غذایی خود، مصرف منابع غذایی اسید فولیک را فراموش نکنیم.

نقش اسید فولیک در بدن

اهمیت اسید فولیک

اسید فولیک به همراه ویتامین B12 و ویتامین C به هضم غذا و استفاده ی بدن از پروتئین و ساخت پروتئین در زمان لازم کمک می کند. اسید فولیک برای ساخت گلبول های قرمز خون و DNA (که عمل کنترل وراثت را انجام می دهد و راهنمایی برای فعالیت های سلول ها می باشد.)نیز لازم است.

این ویتامین عمل ساخت و نگه داری سلول ها را بر عهده دارد. این وظیفه در هنگام تقسیم سلولی و رشد بسیار مهم است، پس مصرف آن برای زنان باردار و نوزادان ضروری است.

اسید فولیک همچنین در رشد بافت ها کمک می کند و باعث درست عمل کردن سلول ها می شود. این ویتامین در زمانی که بدن احتیاج به غذا خوردن دارد، موجب افزایش اشتها می شود و به همین ترتیب اسیدهای هضم کننده غذا را می سازد.

مکمل(قرص) اسید فولیک در درمان بی نظمی های وابسته به کمبود اسید فولیک استفاده می شود. اسید فولیک برای درمان زخم های پا و مشکلات قاعدگی نیز تجویز می شود.

اسید فولیک در تکامل رشد جنین بسیار با اهمیت می باشد. رشد طناب نخاعی و مغز جنین در گرو مصرف اسید فولیک توسط مادر می باشد.

اغلب زنانی که می خواهند باردار شوند و زنان باردار، باید مکمل اسید فولیک مصرف کنند. دادن این ویتامین به زنان باردار بسیار مفید است، چرا که از ناهنجاری های عصبی زمان تولد، مانند نقص لوله عصبی نوزادان(اسپینا بیفیدا) جلوگیری می کند.

زنان باید مکمل اسید فولیک را 2 تا 3 ماه قبل از بارداری و در 3 ماهه اول بارداری مصرف کنند، مخصوصا زنانی که سابقه ناهنجاری های عصبی در اقوامشان وجود دارد و زنانی که داروهای خاصی را مصرف می کنند، مثل برخی از داروهای ضد صرع .

اسید فولیک و بیماری قلبی

اگر غذاهای دارای اسید فولیک ( فولات) را مصرف کنید، احتمال خطر بیماری قلبی را کم کرده اید. اسید فولیک مقدار اسید آمینه هموسیستئین را نیز کم می کند.

انستیتوی سلامتی بسیاری از عوامل خطر بیماری قلبی را مشخص کرده است، نظیر: افزایش LDL (کلسترول بد)، افزایش فشار خون، کاهش HDL (کلسترول خوب)، چاقی و دیابت.

در سال های اخیر یکی دیگر از عوامل خطر برای بیماری قلبی شناخته شد و آن افزایش هموسیستئین است.

هموسیستئین، یک اسید آمینه می باشد که در خون وجود دارد و افزایش مقدار آن باعث سکته و بیماری قلبی می شود.

افزایش هموسیستئین باعث تنگ و گشاد شدن دریچه قلب می شود. همچنین، باعث تخریب رگ قلب و منعقد شدن خون در قلب و سکته قلبی شود.

کمبود فولات، ویتامین B12 و ویتامین B6 مقدار همموسیستئین خون را زیاد می کنند و به همین سبب بیماری قلبی را باعث می شوند. مصرف مکمل های فولات باعث کاهش مقدار هموسیستئین می شود و علاوه بر آن تنگ و گشاد شدن دریچه قلب را بهبود می دهد.

اسید فولیک و سرطان

فولات کم در خون، احتمال بروز سرطان را زیاد می کند. فولات برای ساخت، تعمیر و عملکرد DNA لازم است. شواهدی در دست است که نشان می دهد، کمبود فولات موجب تخریب DNA می گردد و این تخریب ممکن است باعث سرطان شود.

تحقیقات نشان داده است که کمبود فولات غذایی موجب افزایش سرطان روده بزرگ و بیماری کبدی میشود.

سلول های سرطانی به سرعت تکثیر می شوند. فولات، برای سلول ها و بافت های تکثیر یافته بسیار مفید است. برای سرطانی ها، مصرف مکمل فولات بسیار خوب است.

اسید فولیک و ویتامین B12

مکمل اسید فولیک برای کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 مفید است.

اما این مکمل بر روی تغییرات و ناهنجاری های عصبی ناشی از کمبود ویتامین B12 اثری ندارد. برای درمان این ناراحتی های عصبی تنها مصرف ویتامین B12 مفید است.

کمبود اسید فولیک

کمبود اسید فولیک وقتی پیدا می شود که مصرف منابع غذایی این ویتامین جوابگوی نیاز بدن نباشد و یا فولات دفع شده از بدن زیاد باشد.

کمبود فولات در زنان باردار، منجر به کاهش وزن تولد، نوزادان نارس و دچار نقص لوله ی عصبی جنین می گردد. 

در نوجوانان، کمبود فولات منجر به آنمی (کم خونی) می شود.

از دیگر علایم کمبود این ویتامین در بدن می توان کمبود اشتها ، اسهال، کمبود وزن، ضعف، سردرد، زود رنجی، فراموشی و ..... را نام برد.

به طور کلی، علائم زیر در کمبود این ویتامین ایجاد می شود:

خاکستری شدن موها، کم خونی، ضعف، آشفتگی در خواب، رنگ پریدگی، سرخی و بادکردگی و زخم های زبانی (گلوسیت)، زخم معده و اسهال.

منابع غذایی اسید فولیک

مقدار نیاز به اسید فولیک

زنان و مردان 19-14 ساله،  روزانه 400 میکروگرم نیاز دارند. خانم های باردار 19-14 ساله ، روزانه 600 میکروگرم و خانم های شیرده در همین محدوده سنی روزانه به 500 میکروگرم اسید فولیک  نیاز دارند.

انجمن دارویی برای برخی افراد، تجویز مکمل این ویتامین را ضروری می داند، از جمله:

• زنان باردار و شیرده

• بیماران سوء هضمی

• بیماران دیالیزی

• بیماران کبدی

• بیماران کم خون

• کسانی که مشروبات الکلی مصرف می کنند.

دریافت زیاد اسید فولیک

زیادی اسید فولیک هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد، زیرا که اضافی آن از طریق ادرار دفع می شود.

اما بعضی از شواهد نشان می دهد که زیادی اسید فولیک می تواند موجب تشنج در افرادی شود که از داروهای ضد تشنج استفاده می کنند.  لذا کسانی که دارو مصرف می کنند، باید با پزشک خود در مورد مصرف قرص اسید فولیک مشورت کنند.

منابع غذایی اسید فولیک

لوبیا چیتی، اسفناج، مارچوبه، بروکلی، بامیه، کلم، گوشت گاو و مرغ، جگر، نان و غلات سبوس دار، مخمر آبجو(مثل ماءالشعیر)، پنیر، خرما، سبزیجات برگی شکل، حبوبات، شیر، قارچ، ماهی تن، جوانه گندم خام، کاهو، آب پرتقال، زرده تخم مرغ و موز.

چه خوب است که خداوند متعال این همه نعمت به ما داده و می توانیم با استفاده از آنها با بیماری ها مبارزه کنیم.

مریم سجادپور- کارشناس تغذیه

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388ساعت 11:9  توسط مامی  | 

تغذیه و افزایش باروری!

برای بسیاری از افراد، داشتن فرزند ، یكی از مهمترین و پرمخاطره ترین تجربه های زندگی است. تحقیقات اخیر حاكی از این است كه از هر چهار زوج، یكی با مشكلات باروری گریبانگیر است و این مشكلات تأثیر بسیاری در وضعیت روحی و روانی افراد خواهد داشت.

درمان های تضمینی ناباوری(IVF) شامل روش های استخراج و تلقیح تخمك و اسپرم و كاشت تخم در رحم مادر است. با اینكه این روش بسیار پرهزینه است و درصد موفقیت پائین (14%)  آن و اثرات جانبی نامطلوبی دارد، استفاده از آن شایع است.

اكنون به خوبی دریافته ایم ، برای افزایش احتمال باروری، راه های طبیعی هم وجود دارد. نقش خطیر تغذیه در رشد و نمو كودك در رحم به خوبی مشخص شده است. مثلا كمبود ویتامینی به نام اسید فولیك موجب نقص لوله ی عصبی كودك خواهد شد. لیكن به نظر می رسد كمبود مواد مغذی، هر چند اندك، احتمال اولین بارداری را كاهش می دهد. شما احتمالاً یكی از افرادی هستید كه به نظرتان، رژیم غذایی سالمی دارید و دچار كمبود مواد مغذی نیستید، ولی احتمالا یك تجزیه و تحلیل تغذیه ای از رژیم غذایی شما نشان خواهد داد كه یك یا چند ماده مغذی را كمتر از نیازتان دریافت می كنید.

برای افزایش احتمال باروری، باید كلیه مواد مغذی در حد نیاز مصرف شوند و در بین آنها، موادی كه مهمتر هستند به ترتیب بیان می شوند:

0اسیدهای چرب ضروری كه در روغن های گیاهی، روغن دانه ها و مغزها موجود هستند و برای حفظ تعادل هورمونی مورد نیازند.

0عقیمی در مردان و زنان در ارتباط با كمبود ویتامینE است، چون با كمبود این ویتامین بافت های تولید مثلی تخریب می شوند.

0منیزیم، روی و ویتامینA برای تولید سلول تخم مورد نیاز است.

0كمبود ویتامینB6  و B2 با ناباوری مرتبط است.

0ویتامینA برای تولید هورمون های مردانه مورد نیاز است (كه در ارتباط با عنصر روی است).

0در بین كلیه مواد مغذی كه با باروری مرتبط اند، "روی" از همه با اهمیت تر است. این ماده معدنی برای فعالیت صحیح صدها سیستم آنزیمی بدن ضروری است. تعدادی از این سیستم های آنزیمی مربوط به باروری در زن و مرد است. برای مثال رشد و نمو دیواره ی رحم بستگی به روی دارد و این ماده معدنی برای تولید اسپرم در مردان مورد نیاز است.

تجزیه املاح موجود در موی( 1)افراد نابارور نشان می دهد، تعداد كثیری از خانم هایی كه باردار نمی شوند و یا سقط های پی در پی دارند، دچار كمبود روی هستند. رژیم غذایی اغلب افراد تأمین كننده روی مورد نیازشان نیست و شرایطی چون استرس، سیگار كشیدن، آلودگی هوا و الكل موجب تخلیه منابع روی بدن می شود.

یكی از دلایل دیگر ناباروری، افزایش تماس با تركیبات استروژنی مصنوعی است كه تعادل هورمون های بدن را به مخاطره می اندازد. هورمون های مصنوعی در داروها و محصولات لبنی غیر اورگانیك(2) وجود دارد و گوشتها اغلب محتوی هورمون هستند. همچنین ماهی هایی كه از آبهای آلوده صید می شوند،  حشره كش ها و مواد محتوی پلاستیك دارای هورمون هستند. در مردان دریافت مقادیری بالای استروژن، تولید اسپرم را كاهش می دهد و در زنان ایجاد كیست های تخمدانی و رحمی می كند كه با لطبع بر باروری مؤثر است. مثل آنكه اگر با كاشتن یك دانه بر روی یك خشكزار، انتظار درختی تنومند را داشته باشیم، دور از عقل است.

خانمی بنام دایانا (حدود سی سال ) ، مبتلا به كیست تخمدان بود واز شش سال پیش تحت درمان با هورمون بوده است. تمایل به باروری و گفته های پزشك مبنی بر احتمال كم باروری با شرایط فعلی، او را واداشت تا پس از گفت و گو با پزشك معالج ، دارو درمانی را قطع و به یك متخصص تغذیه مراجعه كند. دایانا دچار كمبود شدید املاح و عدم ثبات قند خون بود كه موجب احساس خستگی و تمایل شدید به مصرف مواد قندی می شد. رژیمی خاصی برایش تنظیم شد و مكمل های قوی املاح حاوی روی و كروم توصیه شد. همچنین از عصاره گیاهی سویا وagnus castus استفاده كرد كه تنظیم كننده تعادل هورمون بدن هستند. پس از مدتی با رعایت رژیم غذایی اصولی و رژیم درمانی، دایانا به آرزویش كه مادر شدن بود ، رسید.

اگر این شرح حال، شما را قانع می كند در رژیم غذایی تان تغییرات اساسی بدهید.

 در همین رابطه به نتیجه تحقیقی كه در دانشگاه سوری( 3) انجام شد ، توجه كنید. در سال 1978 اثرات تغذیه و دیگر عوامل محیطی بر باروری بطور گسترده مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی صدها زوج از رژیم اصولی به همراه مصرف مكمل ویتامین و مواد معدنی پیروی كردند و از نظر عفونت ادراری، مسمومیت با فلزهای سنگین و مواد مسمومیت زای ضد باروری مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد 81 درصد از این زوج ها، با سابقه ی ناباروری ، صاحب فرزندان سالم و تندرست شدند.

منبع : www.nanjoon.com

+ نوشته شده در  شنبه بیست و ششم اردیبهشت 1388ساعت 9:1  توسط مامی  | 

تعاریف مراقبت های پیش از بارداری!

مدت اعتبار مشاوره پیش از بارداری یک سال است.
آزمایش های پیش از بارداری: گروه خونی و ارهاش، شمارش کامل خون، قند خون ناشتا، کامل و کشت ادرار را درخواست کنید.
نکته۱: در صورت وجود یا سابقه رفتارهای پر خطر در خانم یا همسرش، خانم را برای انجام آزمایش HIV  به کارشناس ایدز یا مرکز مشاوره بیماری های رفتاری ارجاع دهید.
نکته ۲: در صورت وجود یا سابقه رفتارهای پر خطر در خانم یا همسرش، آزمایشVDRL  را درخواست کنید.
نکته ۳: تیتر آنتی بادی ضد سرخجه را در صورتی که خانم علیه سرخجه ایمن نشده باشد و سابقه ابتلا به سرخجه را نیز نداشته باشد، درخواست کنید.
نکته ۴: در صورتی که خانم طبق دستورالعمل کشوری بر علیه هپاتیت ایمن نشده است، آزمایش HBsAg  را درخواست کنید.
آموزش و توصیه:

در مورد بهداشت فردی و روان، بهداشت جنسی، بهداشت دهان و دندان، تغذیه و مکمل های دارویی، عدم اعتیاد به مواد مخدر/ داروهای مخدر، عدم مصرف الکل، عدم کشیدن سیگار و دخانیات، بهداشت محیط کار و مراجعه در صورت نیاز آموزش دهید.
اعتیاد یا وابستگی:

بیماری بالینی است که خود را با تظاهرات رفتاری، شناختی و فیزیولوژیک نشان می دهد و باعث می شود فرد  مصرف مواد را به رفتارهای دیگر ترجیح دهد. برای تشخیص وابستگی به مواد، حداقل وجود سه نشانه از نشانه های زیر لازم است:
- تحمل که افزایش تدریجی مقدار ماده مصرفی لازم برای دست یابی به علائم مصرف آن ماده است؛
- پیدایش علائم ترک در صورت عدم مصرف یا کاهش مقدار مصرف؛
- تمایل دائم و تلاشهای ناموفق برای کاهش یا قطع مصرف ماده؛
- مختل شدن فعالیتهای اجتماعی، شغلی و تفریحی؛
- تداوم مصرف ماده علیرغم آگاهی از عوارض آن؛
- صرف زمان زیاد جهت تهیه، مصرف و یا بهبودی از عوارض.
التهاب لثه: متورم، پرخون و قرمز شدن لثه
ایمن سازی: واکسن توأم را طبق دستورالعمل کشوری واکسیناسیون تزریق کنید.
نکته: واکسن سرخجه را در صورت تمایل خانم و منفی بودن تیتر آنتی بادی ضد سرخجه تزریق کنید. در صورت تزریق واکسن ویروس زنده سرخجه، خانم باید حداقل تا ۳ ماه از یک روش مؤثر پیشگیری از بارداری استفاده کند. اگر خانم قبل از ۳ ماه باردار شود، نیاز به ختم بارداری نیست.
پاپ اسمیر: طبق دستورالعمل فواصل انجام پاپ اسمیر، از دهانه رحم نمونه بگیرید.
پوسیدگی دندان: تخریب ساختمان دندان به دنبال فعالیت میکروب های پوسیدگی زای دهان که علائم آن عبارتند از:
• تغییر رنگ مینای دندان به رنگ قهوه ای یا سیاه
• سوراخ شدن دندان
• حساس بودن یا درد گرفتن دندان هنگام مصرف غذاهای سرد و گرم یا ترش و شیرین
• حساس بودن یا درد گرفتن دندان هنگام فشردن دندان ها بر همدیگر
تاریخ مراجعه بعدی: تاریخ مراجعه بعدی را در صورت نیاز تعیین کنید.
نکته: به خانم یادآور شوید به محض قطع قاعدگی مراجعه کند تا در صورت تشخیص بارداری، مراقبت دوران بارداری از هفته ۶ تا ۱۰ بارداری (اولین ملاقات) شروع شود.
تجویز اسید فولیک: مصرف روزانه ۴۰۰ میکروگرم اسيد فوليك (ترجیحاً از ۳ ماه قبل از بارداری) را تجویز کنید. ( این دارو به صورت نسخه توسط پزشک تجویز می شود)
تشکیل پرونده: برای تشکیل پرونده، «فرم پیش از بارداری» را تکمیل کنید.
جرم دندانی: چنانچه پلاک میکروبی به وسیله مسواک زدن و یا نخ کشیدن از سطح دندانها پاک نگردد و مدت طولانی روی دندان باقی بماند، به لایه ای سفت به رنگ زرد یا قهوه ای تبدیل می گردد.
دخانیات: مصرف هر نوع سیگار، توتون، تنباکو و … است.
رفتارهای پر خطر: سابقه یا وجود رفتارهایی مانند سابقه زندان، اعتیاد تزریقی، رفتار جنسی پر خطر و محافظت نشده، سابقه تزریق مکرر خون، سابقه مسافرت مکرر و یا اقامت طولانی مدت در خارج از کشور در خانم و یا همسرش
زایمان: تولد نوزاد پس از شروع هفته ۲۲ بارداری به صورت مرده یا زنده
زایمان زودرس: تولد نوزاد قبل از ۳۷ هفته کامل بارداری به صورت مرده یا زنده
سقط: خروج محصول بارداری تا قبل از شروع هفته ۲۲ بارداری
سقط دیررس: سقط پس از سه ماهه اول بارداری
سقط مکرر: حداقل ۳ بار سقط متوالی
شرح حال:  شامل موارد زیر است:
- تاریخچه پزشکی: سابقه یا ابتلا فعلی به بیماری ها اعم از بیماریهای زمینه ای(دیابت، فشارخون بالا، صرع، سل، کلیوی، آسم، قلبی و …)، اختلالات روانی، بیماری تیروئید، سوء تغذیه، عفونت HIV/ ایدز، هپاتیت، اختلال انعقادی، ناهنجاری اسکلتی،  ناهنجاری دستگاه تناسلی، نمایه توده بدنی غیر طبیعی
- تاریخچه بارداری: تعداد بارداری، تعداد زایمان، تعداد سقط، تعداد فرزندان، سوابق بارداری و زایمان قبلی
- تاریخچه اجتماعی: سن زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال، داشتن فرزند کمتر از ۳ سال، بارداری پنجم و بالاتر، اعتیاد به مواد مخدر/ داروی مخدر، مصرف الکل، کشیدن سیگار یا سایر دخانیات، رفتارهای پرخطر، همسرآزاری، نسبت خویشاوندی با همسر، شغل سخت و سنگین
شغل: هر فعالیت فکری یا بدنی که به منظور کسب درآمد (نقدی، غیر نقدی) صورت گیرد.
شغل سخت و سنگین:  
• کار طولانی مدت به صورت ايستاده بیش از ۳ ساعت؛
•  قرار گرفتن در معرض تشعشعات راديو اكتيو و اشعه ايكس و يا در معرض مواد شيميايي اعم از حشره كش، مواد آزمايشگاهی و…؛
• بالا بودن حجم فعاليت جسمي بگونه اي كه موجب افزايش ضربان قلب و عرق كردن زياد شود.
نکته: لازم است در بارداری، خانمی که کار طولانی مدت نشسته دارد، هر ۳ ساعت یک بار تغییر وضعیت دهد.
عفونت دندانی، آبسه و درد شدید: از فوریت های شایع دندان پزشکی است. پیشرفت شدید پوسیدگی و عفونت دندان معمولاً با دردهای شبانه، شدید، مداوم و خود به خودی همراه است که  می تواند باعث تورم صورت و لثه ها(آبسه) شده و گاهی با فیستول(دهانه خروجی چرک آبسه دندان) همراه شود.
علائم حیاتی: فشارخون، درجه حرارت، نبض و تنفس را اندازه گيري کنید.
• فشارخون ۹۰/۱۴۰ ميليمتر جيوه و بالاتر «فشارخون بالا» است.
• دماي بدن به ميزان ۳۸ درجه سانتيگراد يا بالاتر«تب» است.
• تعداد طبيعي نبض، ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقيقه است.
• تعداد طبيعي تنفس، ۱۶ تا ۲۰ بار در دقيقه است.
علائم روانی: وضعیت روانی خانم را با ارزیابی علائم به شرح زیر تعیین کنید:
• علائم خطر فوری روانی: افکار یا اقدام به خودکشی، تحریک پذیری و پرخاشگری شدید، فرار از منزل، امتناع از خوردن، پرفعالیتی، توهم و هذیان با محتوای آسیب رساندن به خود و دیگران
• علائم در معرض خطر روانی: روحیه افسرده، انرژی کم، کم حوصلگی، عصبانیت، بی قراری، اختلال در خواب و اشتها (پرخوابی، کم خوابی، پراشتهایی، کم اشتهایی)، توهم و هذیان با محتوای غیر آسیب رسان به خود و دیگران
فاصله بارداری تا زایمان قبلی کمتر از ۳ سال: فاصله بارداری فعلی تا زایمان قبلی کمتر از ۳ سال باشد. (سقط در این فاصله گذاری محاسبه نمی شود.)
مرده زایی: مرگ جنین بعد از شروع هفته ۲۲ بارداری تا زمان زایمان به گونه ای که بعد از جداشدن از مادر نفس نمی کشد و یا هیچ علامتی مبنی بر وجود حیات مانند ضربان قلب و یا حرکات ارادی را نشان نمی دهد.
نکته: دوره پری ناتال از شروع هفته ۲۲ بارداری تا انتهای روز ۲۸ پس از تولد است.
مرگ نوزاد: مرگ نوزاد زنده متولد شده ( نوزادی که پس از خروج از رحم علامت حیات داشته است) از زمان تولد تا ۲۸روز کامل پس از تولد.
معاینه دهان و دندان: دهان و دندان خانم را از نظر وجود جرم، پوسیدگی، التهاب لثه، عفونت دندانی و آبسه معاینه کنید.
معاینه فیزیکی:  خانم به شرح زیر معاینه می شود:
- بررسي اسكلرا از نظر زردي و ملتحمة چشم از نظر كم خوني
- بررسي پوست از نظر بثورات
- لمس قوام واندازه غده تيروئيد و بررسی ندولهاي تيروئيد
- سمع قلب و ريه از نظر وجود سوفل ها، آریتمی، ویزینگ، رال
- معاینه پستان ها از نظر قوام، ظاهر، وجود توده و خروج هر نوع ترشح از پستان در خانم های بالای ۲۵ سال (معاینه ترجیحاً توسط ماما یا پزشک عمومی زن)
- لمس شكم از نظر بررسي اندازه كبد وطحال و بررسي شكم از نظر وجود اسکار و توده
- بررسي اندامهاي تحتاني از نظر وجود ادم و ناهنجاری اسکلتی
معاینه لگن و واژن: وضعيت ظاهري لگن از نظر تغيير شكلهاي محسوس مانند راشيتيسم، فلج بودن و یا اسكليوزيس بررسی می شود.
- به منظور بررسی عفونت، توده، وضعیت رحم و ضمائم آن، وضعیت ناحیه تناسلی از نظر هرپس و یا سایر ضایعات، معاینه واژینال (توسط ماما یا پزشک عمومی زن) انجام می شود.
نمایه توده بدنی: با استفاده از میزان وزن و قد، نمایه توده بدنی را با نمودار نوموگرام محاسبه کنید.
همسرآزاری:  هر رفتار خشن وابسته به جنسیتی است که موجب آسیب شده یا با احتمال آسیب جسمی، جنسی یا روانی و یا رنجش زن همراه گردد. چنین رفتاری می تواند با تهدید، اجبار یا سلب مطلق آزادی و اختیار صورت گرفته و در جمع یا در خفا رخ دهد.
خشونت جسمی: هر گونه اقدام عمدی از سوی شوهر که منجر به وارد شدن آسیب بدنی به همسرش گردد مانند مشت زدن، سیلی زدن و لگد زدن، هل دادن، کشیدن موها، اقدام به خفه کردن، ضربه زدن با چاقو
خشونت جنسی: هر گونه عمل جنسی یا اقدام برای به دست آوردن یک عمل جنسی، هر گونه پیشنهاد برای انجام عمل جنسی ناخواسته و یا اعمالی که در راستای تجارت جنسی از فرد باشد، استفاده از زورگویی و تهدید به آسیب رساندن برای تعرض جنسی بدون توجه به اینکه فرد معارض همسر وی یا فرد دیگری است و در هر محلی که فقط محدود به خانه و محل کار نمی شود.
خشونت روانی: رفتار خشونت آمیزی است که شرافت، آبرو و اعتماد به نفس زن را خدشه دار   می کند. این رفتار به صورت انتقاد ناروا، تحقیر، بد دهانی، تمسخر، توهین، فحاشی، متلک و تهدیدهای مداوم اعمال می شود.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1388ساعت 9:14  توسط مامی  | 

آمادگی برای بارداری

ازجمله بيماري‌هاي ارثي كه قبل از بارداري بايد مد نظر باشد، ديابت است. اگر خانمي كه قصد بارداري دارد خودش به بيماري ديابت مبتلا باشد، حتما قبل از حاملگي بايد طي آزمايشات مخصوص كنترل ميزان قند كنترل دقيقي از قند داشته باشد. اما اگر فقط سابقه بيماري قند در خانواده دارد در زمان 6 ماهگي از بارداري بايد يك تست تحمل قند را انجام دهد.


اصلي‌ترين كاري كه بايد قبل از دادن آزمايش‌هاي مخصوص قبل از بارداري صورت گيرد مشاوره قبل از بارداري است. مشاوره قبل از بارداري براي سلامت مادر و جنين بسيار ضروري و حتي مي‌توان گفت كه الزامي است. زماني كه خانمي قصد بارداري دارد ابتدا بايد از لحاظ وضعيت طبي، خانوادگي و شغلي مورد بررسي قرار گيرد كه در هر كدام از اين موارد به شاخص‌هاي خاصي بايد توجه كرد .
از لحاظ طبي به مواردي مانند داشتن بيماري، مصرف دارويي خاص، آلرژي دارويي و وضعيت جسماني مادر بايد دقت كافي انجام گيرد. از بعد خانوادگي به داشتن بيماري ارثي يا خانوادگي و در نهايت از بعد شغلي به اين‌كه اگر فردي شاغل است در چه محيطي فعاليت مي‌كند، به طور مثال اگر در محيطي باشد كه با مواد شيميايي مانند آفت‌كش‌ها، مواد شوينده و ... در ارتباط است حتما بايد در سه ماه اول بارداري يعني بين هفته 3 تا 8 زماني كه اعضاي بدن جنين تشكيل مي‌شوند به دور از اين محيط‌هاي كاري باشد.
بعد از انجام مشاوره، آزمايشات قبل از بارداري صورت مي‌گيرد. در وهله اول آزمايش كم‌خوني و فقر آهن مخصوصا براي كساني كه قبل از بارداري سابقه عادت ماهانه سنگين و طولاني‌مدت دارند و افرادي كه در سنين پايين و يا بالاي 35 سال قصد بارداري دارند انجام اين آزمايش ضرورت بيشتري دارد.تست پاپ‌ اسمير يا همان تست غربال‌گيري براي بررسي وضعيت دهانه رحم نيز بايد انجام گيرد. يكي ديگر از مهم‌ترين آزمايشات، تست آنتي‌بادي سرخجه است، زيرا سرخجه به دليل عوارضي كه در بر دارد مانند نابينايي و ايجاد ناهنجاري روي سيستم عصبي جنين، حتما زوجي كه قصد بچه‌دار شدن را دارند بايد از لحاظ ايمني سرخجه مورد آزمايش قرار بگيرند تا اگر جواب تست آنها منفي بود، مجدد واكسينه شوند و بعد از سه ماه از گذشت آن باردار شوند، و باز به اين نكته تاكيد مي‌شود كه به دليل عوارض سرخجه زمان بارداري حتما بايد سه ماه بعد از آخرين واكسن زده شده باشد. تست بعدي، هپاتيت‌ B است كه به دليل شايع بودن آن در جامعه ما،‌ بهتر است كه انجام پذيرد و از لحاظ آنتي‌بادي مورد بررسي قرار گيرد تا اگر ميزان آن در بدن ناكافي بود واكسن مجدد تجويز شود. تست سيفليس و ايدز، البته تست ايدز به دليل اين‌كه خوشبختانه در جامعه ما اين بيماري شايع نيست صورت نمي‌گيرد و تنها در جوامعي كه اين بيماري شايع است اين تست را نيز انجام مي‌دهند.
در دوره بارداري احتمال استفاده از واكسن ديفتري و كزاز وجود دارد. بدن انسان تا مدت 10 سال از آخرين تزريق دز واكسن ديفتري و كزاز ايمني لازم را دارد.
معمولا خانم‌ها در هنگام ازدواج اين دو واكسن را مي‌زنند و چون كمتر از 10 سال بعد از ازدواج‌شان تصميم به بارداري مي‌گيرند عملا بدن آنها ايمني لازم را دارد و در زمان بارداري نياز به دز يادآوري نيست،‌ اما اگر زمان بارداري خانمي بيشتر از 10 سال بعد از آخرين دز اين دو واكسن باشد مي‌تواند در 6 تا 7 ماهگي دوران حاملگي دز يادآوري ديفتري و كزاز را بزند.
سن مادر
فاكتور بعدي كه بايد مورد توجه باشد سن بارداري مادر است. 2 رده سني زماني كه فرد قصد بارداري‌ دارد از اهميت ويژه‌‌ا‌ي برخوردار است. اول رده‌ سني پايين كه بين 15 تا 19 سال است كه معمولا بارداري در اين دوره سني به طور ناخواسته است. اما به دليل اين كه در اين رده‌ سني خونريزي‌هاي هر دوره از عادت ماهانه سنگين است بنابراين زمينه فقر آهن و كم‌خوني در اين افراد بيشتر از سايرين است و همان‌طور كه گفته شد گرفتن آزمايش كم‌خوني و فقر آهن از جمله موارد مهم براي اين رده سني است. اما طيف دوم حاملگي در سن بالاي 35 سال است. چون حاملگي در سن بالا محسوب مي‌شود به غير از آزمايش‌هاي روتين به دليل امكان بروز عوارض حاملگي بايد در دوران بارداري و زايمان تحت مراقبت و كنترل پزشكي بيشتري قرار گيرند. مهم‌ترين مورد اين است كه اين افراد حتما قبل از بارداري بايد بين 2 تا 3 ماه با تجويز پزشك معالج از قرص اسيدفوليك با دز 5 ميلي‌گرم استفاده نمايند تا از عوارض اين دوره از حاملگي مانند امكان بروز نواقص و ناهنجاري در سيستم عصبي جنين را كم كند، البته خوردن قرص اسيدفوليك به تمامي خانم‌ها 2 تا 3 ماه قبل از بارداري توصيه مي‌گردد. بارداري قبلي‌
در مورد خانم‌هايي كه سابقه بارداري قبلي دارند به مواردي از اين دست مانند اين كه آيا بارداري خارج از رحم، سابقه سقط جنين، سقط مكرر، حاملگي نابجا يا به طور مرتب از دست دادن حاملگي و اين كه زايمان زودرس داشته‌اند يا نه؟ توجه كرد. به دليل اين كه مثلا خانمي كه زايمان زودرس داشته امكان اين كه دوباره دچار زايمان زودرس شود زياد است.
شرايط جسماني مادر و بيماري‌هاي‌ ارثي و خانوادگي‌
ازجمله بيماري‌هاي ارثي كه قبل از بارداري بايد مد نظر باشد، ديابت است. اگر خانمي كه قصد بارداري دارد خودش به بيماري ديابت مبتلا باشد، حتما قبل از حاملگي بايد طي آزمايشات مخصوص كنترل ميزان قند كنترل دقيقي از قند داشته باشد. اما اگر فقط سابقه بيماري قند در خانواده دارد در زمان 6 ماهگي از بارداري بايد يك تست تحمل قند را انجام دهد. افرادي كه چاق هستند و وزن بالايي دارند، آنها نيز در همان زمان 6 ماهگي بايد اين تست تحمل قند را انجام دهند.
در مورد خانم‌هايي كه لاغري مفرط دارند نيز توصيه مي‌شود كه در حدود 9 تا 12 كيلو در دوران حاملگي بايد اضافه وزن داشته باشند. در اين صورت بايد در روز بيش از 400 كيلوكالري انرژي مصرف كنند كه مي‌توان در كنار وعده‌هاي غذايي روزانه، مصرف مكمل‌هاي دارويي مانند مكمل‌هاي ويتامينه را توصيه كرد. مصرف سيگار و عوارض آن‌
مصرف سيگار براي خانم‌ها مخصوصا آنهايي كه قصد بارداري دارند، عوارض جبران‌ناپذيري به همراه دارد. مانند وزن كم جنين، احتمال كنده شدن جفت، خونريزي‌هاي نابهنگام و زودرس و مواردي ديگر را داشته باشد، اما اگر يك ماه قبل از بارداري مصرف سيگار را كنار بگذارند عوارض آن كاملا از بين خواهد رفت.
دكتر شهرزاد انصاري/ متخصص زنان و زايمان
منبع: نور پرتال

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1388ساعت 15:45  توسط مامی  |